11 Ağustos 2015 Salı

MARMELATLI KURABİYE TARİFİ


MARMELATLI KURABİYE

Malzemeler:

yarım paket margarin
1 çay bardağı sıvıyağ
1 buçuk çay bardağı pudra şekeri
1 çay bardağı buğday nişhastası
5 çay bardağı un
yarım paket kabartma tozu

Yapılışı:

margarin ve pudra şekerini iyice karıştırıp diğer malzemeleri ekliyoruz. Kurabiye hamurumuzu hazırlıyoruz .Ben yuvarlak bisküvi kalıbı kullandım siz isterseniz degişik kalıplarda kullanabilirsiniz sadece yapmanız gereken bir kalıptan iki tane aynı şekil çıkarıp birinin orta kısmını istediğiniz şekilde açmak.

Hazırladığımız hamurdan avcumuzun içine sığacak şekilde bir beze alıp altına ve bezenin üzerine serdiğimiz buzdolabı poseti ile beraber çok kalın olmayacak şekilde açıyoruz.Poşetle beraber kaldırıp tepsiye yerleştiriyoruz.Ben önce tepsinin yarısını yuvarlak kalıpla kesip yerleştirdim daha sonra aynı eşit sayıda kestiğim kurabiyelerin orta kısımlarını çıkarttıklarımıda yerleştirdim.Isıtılmış fırında hafif pembe olmadan alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz.

soğuyan kurabiyelerimizin bütün olan kısmına istediğimiz marmelattan sürüp ortası boş olan kurabiyeyi üzerine kapatıyoruz. Hepsini bu şekilde hazırlayıp üzerine pudra şekeri eliyoruz.En son olarak orta kısımlarına çay kaşığının ucu ile tekrar marmelat koyup servise hazırlıyoruz....Afiyet Olsun...